Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Kołaczyce

OGŁOSZENIE O OTWARTYM KONKURSIE OFERT - Opieka Wytchnieniowa - edycja 2023

Utworzono dnia 13.03.2023

                          

            Kołaczyce , dnia 13.03.2023 r.

 

OGŁOSZENIE O OTWARTYM KONKURSIE OFERT


Działając na podstawie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
(Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.) w związku z art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r.
o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 ze zm.).


Burmistrz Kołaczyc


informuje o możliwości składania ofert na realizację w 2023 r. w formie powierzenia zadania z zakresu pomocy społecznej obejmującego świadczenie usługi opieki wytchnieniowej
w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023.


Zadanie to może być wykonywane przez podmioty, o których mowa w art. 25 ustawy
o pomocy społecznej.


I. Rodzaj zleconego zadania

Świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 – pobyt dzienny.

 

II. Odbiorcy usług opiekuńczych w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa”
 

  1. Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,

      - osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi,
     w szczególności osoby, które:

  • posiadają niepełnosprawność sprzężoną/ złożoną ( przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności)
  • wymagają wysokiego poziomu wsparcia (osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji).

 

  1. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w ust. 1, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą niepełnosprawną.

 

III. Wymagania do zadania:

 

  1. Wymagane jest, aby usługi opieki wytchnieniowej świadczone były przez:
  1. osoby posiadające uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania zawodu asystent osoby niepełnosprawnej[1])/ pielęgniarka lub innym tj. osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym, zgodnie z zapisem w art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.).
  2. osoby posiadające, co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie  w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym, w tym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu itp.
  1. Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 1 pkt b niniejszego rozdziału, powinno zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym[2]).
  2. Wykonawca na potwierdzenie spełniania warunku o których mowa w pkt 1 i 2  niniejszego rozdziału, zobowiązany jest dołączyć do składanej oferty oświadczenie z którego wynika, że osoby wyznaczone przez Wykonawcę do realizacji zadania posiadają kwalifikacje,
    o których mowa w pkt 1 niniejszego rozdziału wraz z wykazem tych osób oraz z podaniem ich kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego w świadczeniu usług
    o podobnym charakterze.
  3. Dokumenty potwierdzające kwalifikacje w/w. osób powinny być w posiadaniu Wykonawcy, którego oferta zostanie wybrana, i udostępnione w każdym czasie Zleceniodawcy na jego wniosek. W przypadku zatrudnienia nowych osób do realizacji zadania, w trakcie obowiązywania umowy, Wykonawca zobowiązuje się do powiadomienia Zleceniodawcy o tym fakcie, poprzez przedłożenie oświadczenia o zatrudnieniu nowej osoby wraz z podaniem jej kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego
    w świadczeniu usług o podobnym charakterze, nie później niż do 5 dni od daty zawarcia umowy z nowozatrudnioną osobą (dokumenty potwierdzające kwalifikacje nowozatrudnionych osób powinny być w posiadaniu Wykonawcy i udostępnione w każdym czasie Zleceniodawcy na jego wniosek).
  4. Usługi opieki wytchnieniowej będą realizowane na rzecz osoby niepełnosprawnej
    i wskutek jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla poszczególnych członków rodziny osoby niepełnosprawnej.
  5. Rodzaj i zakres godzinowy opieki wytchnieniowej będzie uzależniony od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika Programu.
  6. Usługi opieki wytchnieniowej świadczone będą w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
  7. Wykonawca zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy informacji dot. osoby odbierającej usługi i jej otoczenia.
  8. W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r.
    o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.), inne usługi finansowane ze środków Funduszu lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych[3]).

 

IV. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania:

 

  1. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania w 2023 roku
    z zakresu usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu „Opieka Wytchnieniowa” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego wynosi 192 000,00 zł.
  2. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na pokrycie kosztów administracyjnych, w tym m.in. obsługi księgowej, kadrowej, kosztów związanych z utrzymaniem biura, które pojawią się w związku z realizacją usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu, finansowane będą ze środków przekazanych przez Wojewodę ze środków Funduszu na koszty związane z obsługa Programu w kwocie 3 840,00 zł . Koszty, o których mowa w niniejszym pkt, mogą być rozliczone pod warunkiem zrealizowania godzin usług opieki wytchnieniowej.
  3. Kwoty podane w pkt 1 i pkt 2 stanowią jednocześnie wysokość dotacji przyznanej na realizację zadania.
  4. Wskazane w pkt 1 i w pkt 2 kwoty mogą ulec zmianie w przypadku stwierdzenia, że zadanie można realizować przy nakładzie mniejszych środków finansowych.
  5. Nie jest dopuszczalne pokrywanie z kosztów godzin usług opieki wytchnieniowej kosztów administracyjnych lub innych kosztów nie związanych z realizacją usługi.
  6. Środki, o których mowa w pkt 1 na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2023 pochodzą ze środków Funduszu Solidarnościowego.

 

  1. Informacja o zrealizowanych przez organ administracji publicznej w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim zadaniach publicznych tego samego rodzaju i związanych z nimi kosztami:

 

  1. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania w 2023 roku – nie realizowano zadania z zakresu usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu „Opieka Wytchnieniowa” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
  2. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania w 2022 roku
    z zakresu usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu „Opieka Wytchnieniowa” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego wyniósł 144 070,00 .zł. Podana kwota stanowi jednocześnie wysokość dotacji przyznanej na realizację zadania.

 

VI. Zasady przyznania dotacji:

Warunkiem przyznania dotacji jest wybór ofert przez organ ogłaszający otwarty konkurs ofert
i podpisania umowy o realizację.

Oferta na realizację zadania wymienionego w cz. I powinna zawierać:

1. szczegółowy zakres proponowanego do realizacji zadania zawierający opis planowanego działania,
2. informację o terminie i miejscu realizacji zadania,

3. kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania,

4. informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających realizację zadania,
5. informację o planowanej wysokości środków finansowych własnych albo pozyskanych
z innych źródeł na realizację zadania,

6. informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie,

7. deklarację o zamiarze odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania,

8. inne informacje, które zadaniem oferenta miały znaczenie przy wyborze oferty.

 

VII. Termin realizacji zadania:
Od dnia podpisania umowy do 31.12.2023 r.
 

VIII. Warunki realizacji zadania:

  1. Zadanie będzie realizowane na terenie Gminy Kołaczyce 7 dni w tygodniu w godzinach 6.00 – 22.00. Maksymalna długość świadczenia formy nieprzerwanego pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby niepełnosprawnej. Limit godzin w ramach pobytu dziennego wynosi 240 godzin.
  2. Pod pojęciem wymiaru godzin świadczenia usług opieki wytchnieniowej należy rozumieć wyłącznie rzeczywisty czas świadczenia usług. Pod pojęciem godziny rozumie się jedną godzinę zegarową (60 minut). Do czasu realizacji usługi nie wlicza się czasu dojazdu do
    i od uczestnika.
  3. Zadanie winno być realizowane z najwyższą starannością zgodnie z zawartą umową oraz
    z aktualnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  4. Usługi opieki wytchnieniowej będą dokumentowane poprzez uzupełnianie karty rozliczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2023,

która stanowi załącznik nr 8 do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023.

  1. W przypadku niemożności świadczenia usług przez daną osobę wymagane jest zastępstwo (osoba zastępująca będzie posiadać kwalifikacje, o których mowa w rozdz. II pkt 1).
  2. Zleceniodawca ma prawo kontrolować w każdym czasie ilość i jakość usług
    świadczonych w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023.
  3. Kosztami niekwalifikowanymi zadania w szczególności są:
  1. odsetki od zadłużenia;
  2. kwoty i koszty pożyczki lub kredytu;
  3. kary i grzywny;
  4. wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
  5. podatek VAT, który może zostać odzyskany na podstawie przepisów ustawy z dnia 11

marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm.) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy;

  1. odsetki za opóźnienie w regulowaniu zobowiązań oraz odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.);
  2. spłata zaległych zobowiązań finansowych;
  3. koszty leczenia i rehabilitacji osób;
  4. amortyzacja;
  5. leasing;
  6. rezerwy na pokrycie przyszłych spłat lub zobowiązań;
  7. opieka świadczona przez członków rodziny[4], opiekunów prawnych lub osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem Programu;
  8. nagrody, premie, koszty poniesione w związku ze zwolnieniem chorobowym albo urlopem.
  1. Decyzję o kwalifikowalności kosztów podejmuje wojewoda.
  2. Oferenci nie mogą zlecać całości ani części powierzonego zadania osobom trzecim.
  3. Wykonawca usług zobowiązany jest do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, a w szczególności rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/697 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, poz. 1) i ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781).

 

IX. Termin składania ofert oraz tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert:

 

  1. Oferty należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 03.04.2023 r. do godz. 15.00 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kołaczycach ul. Burmistrza Wiejowskiego 1  (pokój 4) na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonywania tych zadań.
  2. Dokumenty należy złożyć w postaci oryginalnych dokumentów lub kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez uprawniony do tego podmiot.
  3. Oferta winna być podpisana przez osobę/ osoby do tego uprawnione, wyszczególnione
    w odpowiednim dokumencie potwierdzającym ich uprawnienia.
  4. Oferta powinna być złożona w zamkniętej kopercie z napisem „otwarty konkurs ofert na realizację usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu Opieka wytchnieniowa – edycja 2023”. Na kopercie winien znajdować się adres oferenta.
  5. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 06 kwietnia 2023r. po rozpatrzeniu
    i zaopiniowaniu ofert podmiotów, przez powołaną komisję konkursową w oparciu
    o kryteria zawarte w art. 15 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie tj.

 

 

Ocena możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową

lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3

Ocena przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania publicznego, w tym

w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania

Ocena proponowanej jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale

których organizacja pozarządowa lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 będą

realizować zadanie publiczne

Uwzględnienie planowanego przez organizację pozarządową lub podmioty

wymienione w art. 3 ust. 3, wkładu rzeczowego, osobowego, w tym świadczenia

wolontariuszy i pracę społeczną członków

Uwzględnienie analizy i ocena realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku

organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, które

w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę

rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel

środków

 

  1. Zastrzega się prawo do zamknięcia konkursu bez dokonania wyboru jakiejkolwiek oferty
    i unieważnienia bez podania przyczyny.

 

Z upoważnienia Burmistrza

Danuta Pachana

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Kołaczycach

 

 

[1]) Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej wymieniony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U.
z 2018 r. poz. 227, z późn. zm.).

[2]) Przez podmiot, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobie niepełnosprawnej, należy również rozumieć osobę fizyczną, która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie niepełnosprawnej lub opiekuna prawnego. Przez zlecenie należy rozumieć, nie tylko umowy cywilnoprawne ale również umowy o pracę.

[3]) Dotyczy m.in. Programu MRiPS „Opieka wytchnieniowa dla rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami”.

[4]) Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uznać należy wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem Programu.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 16

W poprzednim tygodniu: 49

W tym miesiącu: 80

W poprzednim miesiącu: 273

Wszystkich: 14143